تبلیغات
آموزش فتوشاپ و VB - ویژوال بیسیك - مقدمه


آموزش فتوشاپ و VB


ویژوال بیسیك - مقدمه
شنبه 15 مرداد 1384

ویژوال بیسیك - مقدمه

زبان برنامه نویسی Visual Basic یكی از پر طرفدار ترین نرم افزار های برنامه نویسی ساخت شركت بزرگ نرم افزاری Microsoft است . این نرم افزار در ابتدا تحت سیستم عامل DOS كار می كرد كه Basic نام داشت ، ولی بعدا نسخه های بالاتر آن تحت ویندوز وارد شدند . تا چندی پیش كه نسخه NET. آن به همراه پك Visual Studio .NET وارد بازار شد . Visual Studio مجموعه ای است كه آخرین نسخه همه نرم افزار های برنامه نویسی ساخت میكروسافت در آن قرار دارد و NET. در واقع نسخه جدیدی از این مجموعه است كه توانایی های بسیار زیادی را برای برنامه نویسی روی شبكه و اینترنت و در كل برنامه نویسی حرفه ای و قابل ارتباط به شما می دهد . در هر صورت VB  یكی از پرقدرت ترین و در عین حال آسان ترین زبان های برنامه نویسی است . درواقع ورود به دنیای برنامه نویسان با كمك VB بهترین ایده برای شما است .

      اما بهتر است به سراغ خود این نرم افزار برویم . همانطور كه گفته شد VB در مجموعه Visual Studio وجود دارد ، ولی مجموعه های دیگری هم هستند كه این نرم افزار در آن ها قرار دارد . پس در هر صورت در مرحله اول اموزش شما باید این نرم افزار را از هر Cd كه در دسترس می باشد ، تهیه كنید و نصب نمایید ( بهتر است نسخه 6 این نرم افزار را تهیه كنید . ) .

      نصب VB مانند هر برنامه دیگری است و هرگز نیاز به كار خاصی ندارد . بنابراین فرض می كنم كه شما این نرم افزار را بر روی كامپیوتر خود دارید .

      آموزش  Visual Basic به دو قسمت تقسیم می شود :

      1-) چگونگی كار با VB و چگونگی استفاده از محیط آن

      2-) چگونگی كد نویسی و كلا آشنایی با زبان برنامه نویسی Visual Basic

       محیط این نرم افزار مانند تمامی نرم افزار های استاندارد مایكروسافت شامل یك نوار منو ها و یك نوار ابزار و یك جعبه ابزار می شود .  اما در طرف راست صفحه نمایش چند پنجره كوچك می بنید كه بعدا با آن ها آشنا خواهید شد . در VB به یك پنجره استاندارد فرم می گویند . و به تمامی ابزار هایی كه روی یك فرم قرار می دهید ( مانند كلید ، جعبه متن ، لیست و برچسب متن و ... ) كنترل گفته می شود . به دستورات و به طور كلی تمامی روال هایی كه برای برنامه می نویسید ، كد نویسی می گویند . ( در واقع به تمامی دستوراتی كه می نویسید كد می گویند . ) این ها واژه هایی هستند كه در VB با آن ها خیلی سر و كار خواهید داشت .

      در برنامه نویسی با VB ابتدا شما تعیین می كنید كه چه برنامه می خواهید بنویسید سپس دست به كار شده یك پروژه جدید می سازید . فرم ها و كنترل هایی را كه می خواهید در آن منظور می كنید . سپس دستورات یا همان كد ها را می نویسید و در واقع با این كار به برنامه خود جان می دهید ، سپس برنامه را trace می كنید ( یعنی قبل از این كه برنامه را مستقل كنید آن را در محیط VB امتحان می كنید تا ببنید ایا آن چیزی كه می خواهید هست یا نه ؟ ) سپس اشكالات را رفع می كنید و برنامه را كامل  كرده و برای مستقل ساززی آن ابتدا یك بار در مرحله نهایی Trace  می كنید سپس آن را مستقل می كنید. ( در واقع برنامه را Exe می كنید ، این باعث می شود كه مانند هر برنامه دیگری كه دیده اید مستقل در ویندوز اجرا شود و دیگر نیازی به محیط VB نداشته باشد .

شروع می كنیم !

اولین كار  ابتدایی ترین كاری كه باید در كار با یك نرم افزار و بخصوص زبان های برنامه نویسی باید  یاد بگیرید این است كه چگونه با فایل های ساخت آن برنامه كار كنید بنابراین در این قسمت به توضیح این موارد خواهم پرداخت .

            هر پروژه در ویژوال بیسیك از چندین فایل تشكیل شده است . ازهمه مهمتر 2 فایلی هستند كه برای خود پروژه ساخته می شوند . هر فرمی هم كه در برنامه استفاده كنید 2 فایل برای خود ذخیره میكند . البته فیلهای دیگری مانند ندول ها و ... هم هستند كه فعلا با آن ها كاری نداریم . 2 فایلی كه برای پروژه ساخته می شوند دارای پسوند VBP و VBW هستند . كه در واقع فایلی كه دارای پسوند VBP است رابط شما و VB است . 2 فایلی هم كه برای فرم ها ساخته می شوند دارای پسوند های FRM و FRX هستند ، كه ما به طور بصری با فایل های FRM سرو كار داریم .

            در ابتدا باید یاد بگیریم چگونه یك پروژه جدید بسازیم . كافیست در منوی File اولین آیتم یعنی New Project را كلیك كنیم . پنجره ای باز می شود . در این پنجره شما لیستی از انواع پروژه ها را همراه با آیكن هایشان می بینید .، خوب فعلا تا چند وقتی ما با پروژه های معمولی یا همان Standard Exe كار داریم . پس آن را انتخاب كنید و دكمه OK را كلیك كنید . پروژه ای با یك فرم برای شما باز می شود .دقت كنید این فرمی كه در جلوی شما است در مرحله طراحی است و مانند یك فرم معمولی نیست . و هر كنترلی را كه روی آن قرار دهید در حال اجرا در نمی آید . زیرا چیزی كه شما می بینید فقط یك فرم در حال طراحی است . اگر پنجره كوچك Project Explorer را كه در بار اول اجرای ویژوال بیسیك در بالا سمت راست قرار دهید فعال گذاشته باشید می بینید كه در آن چیزهایی نمایان می شود . در واقع در آن شما اسكلت و در واقع Navigation پروژه خود را می بینید . هر فرمی را كه به پروژه اضافه كنید در این قسمت هم نمایان می شود و از این طریق شما روی فرم های مختلف پروژه خود مسلط می شوید .

 حال می خواهیم این پروژه را ذخیره كنیم . برای ذخیره یك پروژه كامل باید از منوی File آیتم Save Project را كلیك كنید . پنجره ای باز می شود كه از شما محل ذخیره و نامی كه می خواهید پروژه با آن ذخیره شود را می پرسد . سپس برای هر فرم از شما آدرس و محل ذخیره می گیرد . و این گونه پروژه ذخیره می شود . تمامی این اتفاقات فقط در زمانی رخ می دهد كه تا به حال پروژه را ذخیره نكرده باشید . وقتی یك بار این مراحل را انجام دادید ، برای بار دوم ویژوال بیسیك اطلاعات جدید را در همان آدرس های قبلی و با همان نام ذخیره می كند . پس زیاد نگران سختی آن نباشید .

برای باز كردن یك پروژه هم كافیست روی آیتم Open Project در منوی فایل كلیك كرده و در پنجره ای كه باز می شود به آدرس مورد نظر رفته . فایل پروژه را انتخاب كرده و دكمه Open  را كلیك كنید .

اكنون شما مطالب اولیه را می دانید ! برای شروع آماده شوید . سعی كنید تمام مطالبی را كه یاد می گیرید همزمان با كامپیوتر به طور عملی آزمایش كنید . این كار در یادگیری و پیشرفت در یك زبان برنامه نویسی بسیار كمك می كند .  

منبع : كتاب آموزش گام به گام ویژوال بیسیك !
نوشته شده توسط سارا و شمس در شنبه 15 مرداد 1384 و ساعت 07:08 ق.ظ

Desined By Mohamad + Alireza