تبلیغات
آموزش فتوشاپ و VB - ویژوال بیسیك - ساخت یك برنامه نمونه بسیار ساده


آموزش فتوشاپ و VB


ویژوال بیسیك - ساخت یك برنامه نمونه بسیار ساده
سه شنبه 25 مرداد 1384

ویژوال بیسیك - ساخت یك برنامه نمونه بسیار ساده

     می خواهیم ساخت  اولین برنامه را در VB شروع كنیم . برای این كار می خواهیم برنامه ای بنویسیم كه به كاربر سلام كند . در ابتدا باید یك كنترل مخصوص روی فرم قرار دهیم كه بتوانیم در آن متنی بنویسیم . كنترل Label همان چیزی است كه  ما می خواهیم . از جعبه ابزاری كه در سمت چپ صفحه است آیتمی را كه روی آن حرف A نوشته شده انتخاب كنید . سپس نشانگر ماوس را روی فرم در حال طراحی قرار دهید و كلید سمت چپ موس را فشار داده پایین نگه دارید و موس را كمی تكان دهید . می بینید كه هرگاه موس را به نقطه جدیدی می برید مستطیلی فرضی همراه با مختصات جدید نسبت به مختصات نقطه اول كه روی فرم كلیك كردید رسم می شود . زمانی كه دیدید مستطیل فرضی با اندازه ای كه شما در نظر گرفته اید مطابقت دارد دكمه ماوس را رها كنید . حالا یك برچسب یا همان label روی فرم شما هست كه روی آن نوشته شده Label1 . ما باید متن روی آن را عوض كرده و hello بگذاریم . اما قبل از این كار باید مطلب مهمی را برای شما بگویم .

البته برای قرار دادن كنترل ها روی یك فرم راه دیگر هم هست كافیست روی نماد یا همان آیكن آن كنترل در جعبه ابزار دوبار كلیك (Double Click) كنید . آن گاه دقیقا در وسط فرم شما آن كنترل جدید در یك اندازه استاندارد ظاهر می شود و شما می توانید براحتی مكان و اندازه آن را تغییر دهید .

         همانطور كه در دنیای طبیعی هر شیئی یك سری خاصیت دارد . در دنیای ویژوال بیسیك هم اشیاء یا همان كنترل ها دارای خاصیت هستند .مثلا اگر دفتر شما دارای عرض و طول مشخصی است . هر كنترل در ویژوال بیسیك هم چنین خاصیتی دارد . اما در ویژوال بیسیك این مسئله كمی متفاوت است زیرا شما می توانید خواص یك كنترل یا حتی یك فرم را هر وقت كه خواستید تغییر دهید . ( اگر با دفتر هم می شد چنین كاری كرد خوب بود ! ) . خواص از 2 طریق كلی قابل كنترل و تغییر هستند  اول این كه خواص یك كنترل را قبل از اجرا و از طریق پنجره Properties تعیین كنید و دوم این كه خواص را در زمان اجرای برنامه و در حالی كه كاربر در حال استفاده از برنامه است از طریق كد نویسی تغییر و تعیین كنید . بهتر است با پنجره properties بیشتر آشنا شویم .  در این پنجره یك لیست كشویی از كنترل هایی كه روی فرم استفاده كرده اید قرار دارد . اگر با استفاده از این لیست یا كلیك كردن روی یك شیئ آن شیئ را انتخاب كنید . تمامی خواص مربوط به آن در لیست بزرگی نمایش پیدا خواهد كرد . مثلا ما روی Label1 كلیك میكنیم . می بینیم كه بعضی خواص آن با خواص فرم متفاوت است . ( برای دیدن خواص فرم هم در این پنجره باید از روش های بالا استفاده كنید . ) خوب حالا با خواص آشنا شدیم حال بهتر است با یكی از معروف ترین آن ها یعنی Caption آشنا شویم . caption در واقع متنی است كه روی بیشتر كنترل ها ظاهر نوشته می شود . تا به كاربر بفهماند این كنترل برای چیست . مثلا كلمه label1 كه روی برچسبی كه ساختید وجود دارد یا كلمه OK  یا cancel كه روی بعضی از دكمه ها در ویندوز می بینید ، در واقع همان  Caption كنترل ها هستند . حال باید caption كنترل ,label1  را تغییر دهیم و به جای آن Hello  بگذاریم .

            قبل از ادامه این نكته مهم را به خاط بسپارید : همه كنترل ها خاصیت Name  دارند ولی فقط بعضی از آن ها خاصیت caption دارند. و این دو خاصیت به طور كامل با هم متفاوت هستند . Name خاصیتی است كه ویژ.ال بیسیك از طریق آن ، آن كنترل را در كد ها و برنامه هایی كه نوشته اید می شناسد و در واقع خاصیتی است كه در كد نویسی با آن سرو كار دارید . اما Caption فقط یك خاصیت عادی است كه در واقع همان متنی است كه روی بعضی از كنترل ها به نمایش در می آید . خوب همانطور كه گفته شد خاصیت ها می توانند هم در زمان طراحی نرم فازار و هم در زمان اجرای آن و در واقع از طریق كد ها تغییر داده شوند . ما در این جلسه با كد ها سر و كار نداریم ، بلكه می خواهیم خاصیت Caption این بر چسبی را كه ساخته ایم عوض كنیم . پس به پنجره properties  كه در مورد آن قبلا توضیخ داده شده می رویم . در این پنجره یك لیست وجود دارد كه از دوستون و تعداد زیادی ردیف تشكیل شده . در ستون اول یا همان ستون سمت چپ خاصیت و در ستون سمت راست مقدار و محتوای آن خاصیت قرار گرفته است . خوب گفتیم برای آن كه خاصیت های یك كنترل را ببینیم باید آن را انتخاب كنیم . مراحل زیر را دنبال كنید تا تغییرات لازم اعمال شود :

1-) برچسب با همان Label1 را از طریق لیست باز شوی بالای پنجره properties و یا با كلیك كردن روی خودش به حالت انتخاب در آورید . می بینید كه لیست خاصیت ها و مقادیر آن ها در پنجره Properties نمایان می شود در ضمن نام این كنترل یعنی Label1 هم در لیست باز شوی این پنجره قرار گرفته است .

2-) روی خاصیت caption كلیك كرده و در خانه روبروی آن كه مخصوص مقدار و محتوای  این خاصیت است كلمه Hello را تایپ كنید . می بینید كه متن رویlabel  در حالت طراحی هم تغییر می كند .

3-) در مرحله بعد می خواهیم برنامه Trace یا آزمایش كنیم . و ببینیم در حالت اجرا چه وضعی دارد . كافیست دكمه مثلث آبی رنگی را كه در نوار ابزار بالای صفحه قرار دارد و مانند دكمه پخش ، رادیو ضبط است را كلیك كنید. نام این دكمه start یا همان شروع است . اكنون محیط ویژوال بیسیك كمی تغییر می كند و فرمی دقیقا مانند آن چیزی كه در مرحله طراحی داشتید روی صفحه نمایان می شود ( و البته بدون آن نقطه های سیاه به ظاهر مزاحم ، كه بعدا در مورد آن ها مفصل صحبت خواهم كرد . )

برنامه شما در محیط ویژوال بیسیك در زمان Trace باید چیزی مانند این عكس باشد .

    برای بازگشت به محیط ویژوال بیسیك باید دكمه End یا همان پایان را كه در كنار دكمه اجرا (همان مثلث آبی پخش معروف) قرار دارد كلیك كنید . حالا به محیط ویژوال بیسیك باز می گردید . در درجه اول پروژه خود را به همان طریقی كه گفتم ذخیره كنید ، یا با كلیك كردن روی دكمه ای كه عكس یك دیسكت روی آن است و در نوار ابزار قرار دارد روند ذخیره پروژه خود را همان طور كه قبلا گفته شد دنبال كنید .
نوشته شده توسط سارا و شمس در سه شنبه 25 مرداد 1384 و ساعت 05:08 ق.ظ
Desined By Mohamad + Alireza